Ogrody Hortulus

Ogrody Hortulus

Ogrody Hortulus to zespół ogrodów zlokalizowany w Dobrzycy w gminie Będzino w odległości około 15 km od Sarbinowa.

Na powierzchni około 5 ha prezentowanych jest 28 ogrodów o różnej stylistyce. Znajdują się tu ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem (np. skalny i leśny) oraz kulturą różnych narodów: japoński, francuski, śródziemnomorski, angielski, jak również ogród w stylu Antoniego Gaudí. Są też ogrody wzorowane na naturalnym krajobrazie: ogród wodny, skalny, leśny oraz autorskie założenia – ogrody zmysłów w stylu angielskim: barwa – światło – cień (ogród biały, lila-róż, niebiesko-żółty, purpury i ognia, ogród cienia), woń – aromat – zapach (ogród zapachu, ogrody ziołowe, ogród róż – rozarium), szum – szelest – cisza (ogród traw), ogrody baśni: góra Trolli, ogród Baby Jagi.

W Ogrodach prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz różne pokazy. Corocznie organizowane są również praktyki dla uczniów szkół średnich i studentów kierunków: biologia, ogrodnictwo, kształtowanie terenów zieleni, architektura krajobrazu. Dzięki pracy w Ogrodach młodzież przekonuje się, że zakładanie ogrodów to sposób na naprawę środowiska przyrodniczego zdegradowanego na skutek industrializacji i działalności człowieka.

Ogrody Hortulus dostępne są do zwiedzania zarówno indywidualnego, jak i z przewodnikiem (w językach: polskim, angielskim, niemieckim i włoskim) i stanowią jedną z istotnych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego. Rocznie odwiedza je około 150 000 turystów z Polski, Niemiec, Holandii i krajów skandynawskich.

W ogrodach funkcjonuje zaplecze gastronomiczne, market ogrodniczy i plac zabaw dla dzieci.

Więcej informacji: https://hortulus.com.pl/